O autorce

fot. Dawid Majewski | Short Waves Festival 2020

Witajcie! Nazywam się Regina Lissowska-Postaremczak. Taniec wyznaczył ścieżkę mojego zawodowego i osobistego rozwoju: od edukacji i praktyki scenicznej, przez choreografię i reżyserię ruchu, po działalność naukową, krytyczną i kuratorską.

Film tańca w ciągu ostatniej dekady stał się zarówno moją pasją, jak i zawodową specjalizacją jako kuratorki i programerki pokazów filmowych, selekcjonerki festiwali, oraz krytyczki i badaczki. W ostatnich latach profesjonalnie wspieram także polskich twórców filmów tańca w zakresie promocji i dystrybucji ich prac za granicą, oraz konsultacji artystycznej.

Od 2014 roku jestem kuratorką międzynarodowego konkursu i programu filmów tańca Dances with Camera w ramach Short Waves Festival, a od 2018 roku mam przyjemność realizować kuratorskie cykle pokazów filmowych „Kino Tańca” we współpracy z Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, a następnie Centralną Sceną Tańca, Fundacją Artystyczną PERFORM oraz Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie.

Jako selekcjonerka i jurorka miałam przyjemność współpracować m.in z takimi festiwalami, jak Dancescreen IMZ International Music + Media Centre + Tanzrauschen (Wuppertal) Mobile Dance Film Festival, Harkness Dance Center, 92nd St Y (Nowy Jork) i in.

Idea projektu i strony taniecmovie.pl powstała zarówno z potrzeby popularyzacji i rozwijania dyskursu wokół sztuki filmu tańca, jak i chęci wspierania polskich twórców tańca, którzy w swojej pracy coraz częściej sięgają po medium filmowe. Swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas tych ostatnich lat oglądania i tworzenia licznych programów filmowych, festiwalowych podróży, oraz działalności dystrybucyjnej i promocyjnej chciałabym teraz wykorzystać, by wspomagać tancerzy w rozwijaniu efektywnych strategii twórczych, promocyjnych i dystrybucyjnych w realiach branży filmowej.

Kontakt: taniecmovie@gmail.com