Kategorie
Open Call

Kinesthesia / Moving Image Festival – Open call

Deadline: 21 grudnia 2020

Middlesex University i Independent Dance zapraszają do nadsyłania zgłoszeń filmów tańca, instalacji i projektów VR i AR do nowego festiwalu Kinesthesia.

Festiwal koncentruje się na ciele raczej jako aktywnym podmiocie postrzegającym niż na przedmiocie postrzegania. Zaprasza twórców i widzów do podważenia dominacji wizualności nad innymi zmysłami w naszej kulturze.

Kinesthesia otwata jest na projekty z dowolnej dyscypliny i w dowolnym formacie, zapraszając artystów, naukowców, badaczy, filmowców i tancerzy, działających na skrzyżowaniu tańca, praktyk somatycznych, filmu eksperymentalnego i etnografii sensorycznej.

Jak przełamać konwencję biernego oglądania i zachęcić do bardziej zaangażowanego empatycznie i kinestetycznie doświadczenia?

Jak rozwinąć wrażliwość filmowca, aby uchwycić introspektywny charakter praktyki somatycznej i podzielić się nią na ekranie?

Badając, w jaki sposób perspektywy filmującego i filmowanego ciała manifestują się w ruchomych obrazach, Kinesthesia dąży do przełamania konwencjonalnego rozumienia rejestracji i oglądania tańca. Zachęca widzów i uczestników do myślenia o ruchu wykraczającym poza oddziaływanie wizualne i narrację, do rozważenia całego zakresu doznań zmysłowych, w tym świadomości wewnętrznej, proprioceptywnej, dotykowej i kinestetycznej podczas tworzenia i oglądania filmu.


Festiwal połączy pokazy pracy z ruchomym obrazem z warsztatami ruchowymi i filmowymi, instalacjami, AR / VR oraz dyskusjami panelowymi poświęconymi subtelnemu odczuciu ciała.
Te wyselekcjonowane elementy zostaną ujęte w ramy przez dwóch głównych prelegentów, którzy zajmą się kwestiami doświadczeń somatycznych w ramach praktyk opartych o media audiowizualne.

Kinesthesia to festiwal kuratorowany wspólnie przez Independent Dance (Henrietta Hale), Uniwersytet Middlesex (Dominique Rivoal), dr Claire Loussouarn (Goldsmith University), oraz Gittę Wigro, niezależną programerkę screendance.

Zgłoszenia można przesyłać za pośrednictwem platformy FilmFreeway w trzech kategoriach:

  • International films
  • International installations
  • Virtual/Augmented reality

Zgłoszenia do wszystkich kategorii objęte sa opłatą zgłoszeniową w wyskokości 5$.

Propozycje warsztatów można nadsyłać pod adresem: kinesthesiafestival@gmail.com.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 21 grudnia 2020

Festiwal odbędzie sie w dniach
10 – 11 kwietnia 2021 (w związku z pandemią Covid-19 organizatorzy zastrzegają możliwość przesunięcia tego terminu)

Research Space workshop / Philippe Blanchard
5 – 9 kwietnia 2021

Miejsce: Middlesex University, The Burroughs, Hendon, London, NW4 4BT

Ponadto, organizatorzy zapraszają równiez do udziału w pogłębionym, pięciodniowym warsztacie badawczym Research Space prowadzonym przez Philippe Blancharda, łączącym praktyki somatyczne z zagadnieniami odnoszącymi sie do perspektywy widza.

Więcej informacji o warsztacie znajdziecie TUTAJ

Projekt współfinansowany przez Faculty of Arts and Creative Industries Middlesex University

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *