Kategorie
Ogłoszenia

Festiwal „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund” i premiera filmu „TA MARA” online – Polski Teatr Tańca

Od 11 grudnia od godz. 12.00 do 13 grudnia Polski Teatr Tańca zaprasza na II Festiwal 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund, który w tym roku odbędzie się on-line. Festiwal jest podsumowaniem 4. edycji międzynarodowego konkursu o tym samym tytule. Od 11 grudnia od godz. 12.00 do 13 grudnia do godz. 20.00 można głosować na laureata Nagrody Publiczności w jednej z trzech kategorii konkursu: „1 strona” (kategoria literacka,) „1 spojrzenie” (kategoria „sztuki wizualne) „180 sekund” (kategoria filmowa). Formularz glosowania dostepny jest na stronie POD TYM LINKIEM, na stronie Polskiego Teatru Tańca i na Facebooku

Laureatów konkursu poznamy już 13 grudnia o godz. 20.30 podczas gali, na której spotkamy się wirtualnie ze zdobywcami głównych nagród, wspólnie obejrzymy ich prace i posłuchamy opinii jurorów o wyróżnionych utworach. Wydarzenie odbędzie się online, na profilu FB Polskiego Teatru Tańca.

Konkurs 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund, którego organizatorem jest Polski Teatr Tańca, odbył się w tym roku po raz czwarty. Od początku istnienia jego celem jest tworzenie platformy rejestrującej kreatywne podejście do zjawiska teatru tańca i ruchu. Konkurs ma charakter otwarty, jego trójdzielna nazwa 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund odpowiada kolejno trzech kategoriom prac, które do 31 października tego roku można było nadsyłać w dziedzinie literatury, sztuk wizualnych i filmu. 

W poprzednich edycjach konkursu kategoria „1 spojrzenie” obejmowała wyłącznie fotografię. W tym roku organizatorzy poszerzyli ją o prace graficzne, rzeźbiarskie i malarskie, aby otworzyć przestrzeń wymiany myśli wokół tematu ekspresji ciała na różne gatunki sztuk wizualnych. W składzie jury w tym roku znaleźli się: Iwona Pasińska (przewodnicząca), prof. Piotr Śliwiński (ekspert w dziedzinie literatury), Andrzej Grabowski (ekspert w obszarze sztuk wizualnych) oraz Edyta Pietrowska (ekspertka w zakresie filmu). 

Wszystkie nagrodzone prace opublikowane zostaną na stronie internetowej Polskiego Teatru Tańca. 

Premiera filmu tańca TA MARA

Podczas gali konkursu 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund odbędzie się także internetowa premiera najnowszego chorograficznego projektu filmowego TA MARA w reżyserii i choreografii Iwony Pasińskiej (godz. 21.00 na kanałach YouTube i VIMEO oraz na Facebooku Polskiego Teatru Tańca).  

„Film inspirowany jest twórczością malarki Tamary Łempickiej. Zdjęcia zostały zrealizowane w Parku Mużakowskim obiekcie wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO zarządzanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa po stronie polskiej i przez Fundację Fürst–Pückler–Park Bad Muskau po stronie niemieckiej.

W filmie Polskiego Teatru Tańca przewijają się dwa bieguny, różne oblicza formujące nieoczywisty obraz kobiety. TA MARA owładnięta artystycznym szałem, który budzi wewnętrznego demona oraz wyciszona, zastygnięta w pozie oczekiwania, spokojna. Te skrajności, podobnie jak dwie strony Mużakowskiego parku tworzą jedność. Ekspresja ciała wykonawczyń projektu odzwierciedla elegancję, precyzję oraz figuralność widoczną na obrazach Łempickiej.

Tamara Łempicka była artystką niezwykłą, tworzyła nowoczesne obrazy o intensywnych barwach. Widać w nich inspiracje kubizmem, neoklasycznymi obrazami Botticellego oraz filmem, które w latach 20. i 30. XX wieku zyskiwało na popularności. Jej styl życia wzbudzał emocje, kojarzył się z obyczajowymi skandalami. Łempicka zmarła w 1980 roku a jej prochy, zgodnie z wolą artystki, zostały rozsypane nad wulkanem El Popo w Meksyku. Obrazy Tamary były i są kupowane przez ikony świata popkultury Madonnę, Barbarę Streisand czy Jacka Nicolsona.

O burzliwym życiu Tamary de Lempickiej powstały spektakle teatralne, cieszące się ogromną popularnością. Tamara Łempicka stała się ikoną, jej sztuka zyskała status ponadczasowej.”

Teaser filmu dostępny jest tutaj:

TA MARA (reż. Iwona Pasińska) to czwarty film Polskiego Teatru Tańca, który do tej pory zrealizował wielokrotnie nagradzane filmowe produkcje: INICJACJA (2017), BRZEMIĘ (2018) i TOPORZEŁ (2019).

Film TA MARA powstał przy wsparciu Instytutu Polskiego w Düsseldorfie – 14 grudnia odbędzie się druga premiera filmu na kanałach społecznościowych Instytutu Polskiego w Düsseldorfie.

Realizacja zdjęć do filmu na na terenie Parku Mużakowskiego w Łęknicy oraz Bad-Muskau  była możliwa dzięki Narodowemu Instytutowi  Dziedzictwa i Fundacji „Fürst-Pückler-Park Bad Muskau”.

Koproducentem filmu jest Instytut Adama Mickiewicza.

Więcej informacji o filmie znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *